30+ laisvės langų ir (ne)paprastos kultūros paveldo pamokos: Europos kultūros paveldo dienos Aukštaitijos macionaliniame parke

Data

2020 09 22

Įvertinimas
0
DSC_0392.JPG

Savaitę laiko Ginučiai buvo tapęs „langų mylėtojų vieta“. Taip mus smagiai pavadino vienas renginio lektorių Kęstutis Cikanas. Visi apsilankiusieji Ginučių vandens malūne įvairiose malūno vietose ir užkaboriuose rasdavo ne tik malūno įrangą, tradicinius rakandus ar įrankius, bet ir senųjų Aukštaitijos kaimų langų puošybos pavyzdžių. Lietuvos 30-mečio proga paroda pavadinta „30 laisvės langų“ iš tiesų pasipildė papildoma nuotrauka, su mintimi, jog laisvė nesibaigia. Parodoje pateikta skirtinga, savita Rytų Aukštaitijos langų puošybos tradicija, siekiant atskleisti jos įvairovę. Joje galima rasti visko: nuo gausių augalinių bei geometrinių iki labai subtilių smulkių dekoro elementų.

  Baigiamajame renginyje šeštadienį visi norinti galėjo pasiklausyti  teorinės, bet ilgamete praktika paremtos paskaitos apie senųjų medinių durų ir langų priežiūros ir išsaugojimo galimybes. puikiai, taikliai ir šmaikščiai šią tema pristatė Kęstutis Cikanas – restauratorius, medžio meistras ir medžio mesitrų draugijos pirmininkas. Beveik valandos paskaita neprailgo ir pildėsi diskusiniais klausimais: turintieji praktinių klausimų galėjo konsultuotis.

   Išbandyti taip pat labai sparčiai nykstantį paveldo elementą – popierines užuolaidėles – kvietė žinoma rytų Aukštaitijos tautodailininkė, sertifikuota tradicinių amatų meistrė Odeta Bražėnienė. Labai nesudėtinga popieriaus lankstymo ir žirklių technika kiekvienas galėjo pasigaminti savo langui paprastą, bet ne prastą puošmeną. Edukacija puikiai tiko ir vaikams ir suaugusiems.

  Apsilankiusieji renginyje taip pat tradiciškai galėjo išgirsti, savo akimis pamatyti ir pajusti veikiantį malūno mechanizmą. Džiaugiamės išgirdę dalyvių susižavėjimą malūnu, jo aplinka. Malonu girdėti, jog darome gerą ir svarbų darbą fiksuodami išeinantį ir ne taip greitai grįžtantį kultūros paveldą. Užfiksuoti puošybos pavyzdžiai bus įkelti į virtualią erdvę, visi norintys galės ne tik pasigrožėti, bet ir galbūt panaudoti juos savo langų puošyboje.

  Dangus dovanojo puikų orą. Gurkšnojant šiltą vaistažolių arbatą, skanaujant kronyje kepto mielinio pyrago buvo dalinamasi patirtimi ir pažinimo džiaugsmu.

Daugiau renginio nuotraukų: https://www.facebook.com/AukstaitijaNationalPark/posts/3606697529377913?notif_id=1600713798125278¬if_t=page_post_reaction