Į(si)traukiantis archeologinis paveldas Aukštaitijos nacionaliniame parke

Data

2021 09 25

Įvertinimas
0
DSCF2181-COLLAGE.jpg

  Ar archeologinis paveldas traukia? Ar verta archeologinius paveldo objektus įtraukti į pažintinių kelionių maršrutus? Ar veikia žmones tai, kas, kaip ir plika akimi nematoma?

  Į šiuos ir panašius klausimus atsakymų visą šią savaitę ieškojome kartu su Europos paveldo dienų dalyviais. Nors oras nedovanojo malonių, tačiau žingeidžių žmonių buvo. Lankyti įvairūs paveldo objektai. Nuo seniausių Aukštaitijos nacionaliniame parke rastų kapaviečių, kurios jaus skaičiuoja daugiau nei 7300 metų iki Ginučių piliakalnio, menančio kovas su kalavijuočiais. Nuo žeberklų iki senųjų amuletų.

Atrodytų, kai lediniam vėjui košiant stovi niekuo neišsiskiriančioje miško proskynoje, ekskursijos vadovo, šiltojo dr. Vykinto Vaitkevičiaus tariami žodžiai nukelia į sunkiai suvokiamo senumo laikus ir įtraukia. Traukia ir įtraukia domėtis daugiau, plačiau giliau. Jei tik tas oras būtų kiek malonesnis. Bet smagiai traškanti krosnis ir abejingų nepaliekantis ką tik iškeptų bandelių kvapas grąžina šilumą ir jaukumą.

Taip jaukių pasivaikščiojimų metų iš naujo perdėliojamos žinios apie žymiausius parko piliakalnius. Į juos pažvelgiama iš kito krašto tiek tiesiogine, tiek perkeltine prasme. Išgirstamas ne tik pasakojimas, padavimais, istoriniai faktai bet ir piliakalnių sąšauka. Baltų vienybei ant Ladakalnio užkurta ir duonele pamaitinta ugnelė, matyt, duoda ženklą aukštybėms ir vietoj artėjančio smarkaus lietaus dangus bemaž prasigiedrija.

Galiausiai savaitės pabaigoje plačiai atsiveria Palūšėje esančių archeologinių ekspozicijų durys ir smalsios akys pradeda po jas dairytis. Kažkam dar pasiseka ne tik išgirsti ar pamatyti, bet ir rankomis įsijausti į senųjų gyventojų menines išraiškas. Naudojantis archeologinių radinių pavyzdžiai sukurti savo sėkmės amuletą.

Taip ir įtraukia paveldas. Visus savaip, bet ir sykiu. Net ir labai labai tolimas.

Ir dar – labai džiaugiamės nauju valstybingumo ženklu viename iš Aukštaitijos nacionalinio objektų. Važiuosite pro Lygumų apžvalgos bokštą – nepasididžiuokite užsukti.