Palūšės kaimo bendruomenei įteikta Miko ir Kipro Petrauskų premija

Data

2021 03 12

Įvertinimas
0
bendr.jpg

Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos teikimu Ignalinos rajono savivaldybės įsteigta Miko ir Kipro Petrauskų premija šiai metais paskirta Palūšės kaimo bendruomenei. Kovo 11 osios išvakarėse premija buvo įteikta Palūšės kaimo bendruomenės pirmininkui Arvydui Gaideliui.

Palūšės kaimo bendruomenė 2019 m. minėjo savo veiklos dešimtmetį. Ir per tuos 10 metų vadovaujami itin veiklių bendruomenės lyderių Arvydo Gaidelio ir Dalios Lapėnienės dėl savo bendruomenės gerbūvio ir viso Ignalinos krašto vardo garsinimo „nuvertė kalnus“. Nuo pat bendruomenės įsikūrimo pradžios Bendruomenė pradėjo rūpintis ne tik savo kaimo gerbūviu, bet ir galvoti, kaip  šį kurortinį kaimelį padaryti unikaliu kultūros židiniu. Pradėję nuo mažų bendruomenės renginukų išgrynino idėjas ir unikaliausius renginius išaugino iki respublikinio masto masinių renginių, reprezentuojančių ne tik Palūšę, bet ir visą Ignalinos rajoną bei Aukštaitijos nacionalinį parką, sutraukiančių tūkstančius dalyvių bei žiūrovų ir turinčių ilgalaikę išliekamąją  kultūrinę vertę.

Tradicinis bendruomenės renginys „Palūšės regata“ bene ryškiausias ir unikaliausias tradicinis vasaros renginys visame Ignalinos rajone. Pirmąkart kartą su Panevėžio jachtklubu buvo organizuotas  2010 m. ir nuo tada vykstantis kasmet pirmąjį rugpjūčio savaitgalį. Palūšės regata – sportininkų meka, čia vyksta ne tik buriuotojų  atvykusių iš visos Lietuvos (burlenčių ir jachtų) varžybos Lūšių ežere, bet ir paplūdimio tinklinio, krepšinio (3x3). O ne sportininkų Regatoje laukia kultūrinės pramogos - mugė, pop atlikėjų koncertas, naktinis bardų koncertas ant vandens.  Renginys jau šventė savo dešimtmetį, išaugo mažo miestelio renginio „marškinėlius“ ir be ištikimųjų Bendruomenės pagalbininkų Ignalinos seniūnijos ir Aukštaitijos NP ir Labanoro RP direkcijos į organizatorių gretas įsitraukė Ignalinos rajono savivaldybė, Ignalinos rajono kultūros centras ir Aukštaitijos verslo centras. Renginio dalyvių ir žiūrovų gretos irgi didėja. Palūšės regata į Ignalinos kraštą sukviečia jau tūkstantinę minią.

Po kultūros sostinės vėliava užgimusi žiemos šventė „Trauk stintelę“ tapo dar viena ryškia tradicine Ignalinos krašto švente, sukviečiančia tūkstančius žiemos pramogų mėgėjų. Ir išryškinusia tradicinę Ignalinos krašto vertybę vertą Nematerialaus kultūros paveldo vertybės vardo. Stintelių žvejybos tinklais sukant bobas tradicinis būdas Lietuvoje iki mūsų dienų yra išlikęs tik Molėtų ir Ignalinos rajonuose. Palūšės bendruomenė matydama, kad ši tradicija ir ant Lūšių ežero gali būti pamiršta inicijavo šventės „Trauk stintelę“ organizavimą ir kaip pagrindinį akcentą išryškino senąjį tradicinį žvejybos būdą. Tai sulaukė atgarsio ir siekiant išlaikyti tradicijas buvo pateikta paraiška įtraukti senovinį stintelių žvejybos amatą sukant bobas ant Lūšių įtraukti į Lietuvos Nematerialaus kultūros paveldo sąvadą.

Palūšės kaimo bendruomenės rengti ir įgyvendinti projektai ir palaikomos kitų organizacijų iniciatyvos žymiai prisidėjo prie Palūšės kaimo infrastruktūros gerinimo, patrauklių lankomų objektų ir pramogų vietų Palūšės kaimo bei Aukštaitijos nacionalinio parko lankytojams sukūrimo. Ilgalaikę kultūrinę ir istorinę vertę turi ir bendruomenės įgyvendinti leidybiniai projektai. Bendruomenės iniciatyva išleista Palūšės kaimo bibliotekininkės R.Ramanauskienės parengta knyga „Palūšė. Savita mažo kaimelio istorija“. Ši knyga -  daugiasluoksnis kraštotyrinis kūrinys, kuriame persipina  istoriniai faktai ir savito mažo kaimelio žmonių gyvenimo istorijos. Knyga, profesionalus kraštotyrinis darbas, atspindinti kaimo istoriją per šeimų, giminių likimus ir liudijimus, turinti istorinę ir kultūrinę vertę. O 2020 metais Bendruomenė įprasmino 2017 m. vykusį tapybos plenerą „Ant bangos“ ir poezijos bei prozos konkursą „Ir vėl grįžtu aš į Palūšę“ sudėdami autorių darbus į knygą ir projekto lėšomis išleisdami albumą „Palūšė drobėje ir žody“.

Palūšės kaimo bendruomenės  nuveikti darbai svarūs ir reikšmingi. Palūšė – patraukliausia Ignalinos krašto turistinė vietovė. Ir Palūšės kaimo bendruomenė ženkliai prisideda prie jos patrauklumo didinimo ir viso Ignalinos krašto vardo garsinimo tuo pačiu puoselėdami vietos tradicijas bei saugodami krašto vertybes.

Nuoširdžiai sveikiname!