2024-08-05

Aukštaitijos nacionalinio parko Gamtos mokykloje vėl skambės tradicinių instrumentų balsai

 Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija bendradarbiaudama su Lietuvos nacionaliniu kultūros centru ir Visagino kultūros centru organizuoja jau XVII - uosius etnomuzikavimo cimbolais, dūdmaišiu, mažuoju būgneliu, smuikais ir armonika kursus.

Muzikavimo cimbolais Ignalinos – Švenčionių krašte, būbnyjimo kūlele ir Šiaurės rytų aukštaičių muzikavimo Peterburgo armonika tradicijos, kaip saugotinos vertybės yra įtrauktos į Nacionalinį nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Etnomuzikavimo kursų tikslas tęsti muzikavimo cimbolais, dūdmaišiu, mažuoju būgneliu, smuikais ir visokiausių rūšių armonikomis tradicijas, perduoti šias tradicijas, senųjų muzikantų grojimo manierą jauniesiems muzikantams. Tokie kursai bene vienintelė galimybė folkloro ansamblių dalyviams, muzikantams pramokti tradicinio liaudiško muzikavimo pradmenų ar patobulinti savo grojimo manierą. Deja, bet cimbolų, dūdmaišio, mažojo būnelio ar Peterburgskos armonikos Lietuvos muzikos mokyklose reikėtų gerokai paieškoti. O ir tradicinis muzikavimas perduodamas ne užrašytomis natomis, o mokantis muzikantui iš muzikanto.

Šiais metais į mokymus užsiregistravo virš 50 dalyvių. Tai rodo, kad mokymai yra aktualūs besidomintiems tradiciniu muzikavimu, norintiems išmokti ir patobulinti tradicinio muzikavimo įgūdžius. Džiugu, kad kursuose vėl dalyvaus nemažas būrys jaunimo, daugiau nei pusė kursų dalyvių. O jiems patirti tradicinio muzikavimo subtilybes padės patyrusi lektorių komanda. Mažojo būgnelio mokymus ves uteniškė Rimutė Garsonienė „užkrėtusi“ būnyjimo virusu kone visus, kam tik pasitaikė proga prisiliesti prie kūlelės. Dūdmaišį arba Labanoro dūdą virkdyti padės Artūras Sinkevičius, kauniškis, jaunimo folkloro ansamblio „Gilė“ vadovas. Tradicinio grojimo smuikais ir armonikomis subtilybes dalyviams atskleis šių instrumentų profesionalai Gaila ir Arvydas Kirdos. Ir labai džiugu, kad prie šių lektorių komandos šiais metais prisijungia ir ignalinietis cimbolininkas Kazimieras Blaževičius. Kazimieras groti cimbolais, kartu perimdamas tradiciją, išmoko iš žymiausio šio krašto cimbolininko vadinamo cimbolų karaliumi - Jono Lechovicko. Ir kursų dalyviams perduos iš Jono Lechovicko perimtą manierą, iš jo išmoktus kūrinius.

Rugpjūčio 6 -9 dieną Aukštaitijos nacionalinio parko Gamtos mokykloje vėl nuo ryto iki vakaro skambės cimbolų, dūmaišių ir mažojo būgnelio garsai. Visagino mieste muzikantai virkdys smuikus ir armonikas. Dalyvių registracija jau uždaryta, bet, jei turite instrumentą ir nereikia nakvynės, dar galite prisijungti prie kursų dalyvių kompanijos Meironye. O jei norite pasmalsauti irgi lauksime Jūsų šiomis dienomis Gamtos mokykloje.

O visus norinčius daugiau sužinoti ir pamatyti kursų dalyvių koncertą kviečiame į atvirus renginius:

  • Rugpjūčio 7 d. 16 val. Prof. Adomo Hrebnickio muziejuje (Rojaus k., Dūkšto sen., Ignalinos r.) vyks seminaras „Grojimo cimbolais ir dūdmaišiu tradicijos Ignalinos – Švenčionių krašte“.
  • Rugpjūčio 8 d. 18 val.  tradicinis visų kursų dalyvių koncertą Visagino kultūros centro „Bangos“ salės terasoje

Tradicijos tęsiasi.

Renginį finansuoja:

Visagino miesto savivaldybė

LTK_Logotipas(2).png

 

Renginio partneriai: ignalinos krašto muziejus